GeoKlar Agder på NRK

UiA, Kristiansand Kommune, Statsforvalteren i Agder og GeoForum Sørlandet samarbeidet om å arrangere GeoKlar på Universitetet i Agder den 8. april.
Gode kart og samarbeid om å forstå disse kan gjøre det letter å forstå og håndtere krisesituasjoner. I reportasjen ble det trukket frem erfaringer fra det store snøfallet i Agder for vel ett år siden. Veisjef i kommunen, Vidar Holmsen Engh, fremhevet hvor viktig det var at kartprogrammet ga en god oversikt over hvor brøyte mannskapene var til enhver tid, og på den måten kunne omdisponere mannskapet ved behov.
Alexander S. Nossum fra GeoForum Sørlandet trakk frem viktigheten av å møtes for å samle både kartkompetanse og beredskap. Mye kartkompetanse kan brukes på en enklere måte i beredskapssammenheng.
Innslaget på på NRK kan sees her
https://tv.nrk.no/serie/distriktsnyheter-soerlandet/sesong/202504/episode/DKSL98040825#t=327s
Bilde er en skjermdump fra sendingen i NRK og viser Alexander S Nossum som er innovasjonssjef i Norkart AS og med i styret i GeoForum Sørlandet.